piątek, 20 stycznia 2017

Pszczoły zimą nie zasypiają.

Kiedyś myślałem ,że pszczoły zimą zasypiają ... przechodzą w swego rodzaju hibernację i budzą się dopiero na wiosnę. Jakie było moje zdziwienie gdy dowiedziałem się ,że one całą zimę nie śpią tylko grzeją się wzajemnie. Wszystkie pszczoły funkcjonują jak jeden organizm tworząc kłąb ,w środku którego jest dla nich ciepło i przyjemnie. Nawet ogromny mróz nie jest im straszny . Dbają o to , aby królowa przeżyła i wczesną wiosną rozpoczęła intensywne czerwienie znosząc tysiące larw. 
Dziś cicho podszedłem do moich podopiecznych i przystawiając ucho do ula podsłuchałem ich szemranie . Delikatne , jednostajne bzyczenie wskazuje ,że żyją i mają się dobrze. Odetchnąłem z ulgą . Mam nadzieję ,że wystarczy im zapasów do wiosny ,a wiosna w tym roku przyjdzie bardzo szybko :-) 
One pracują i ja aby nie być gorszy od nich też staram się pracować. Zakupiłem pięć nowych uli (pasieka się troszkę powiększy :-) i z niecierpliwością czekam na ich dostawę . Przygotowuję ramki , których w sezonie potrzeba bardzo dużo , a także uzupełniam drobny sprzęt pszczelarski:-) 
Byle do wiosny :-) 
1 komentarz:

  1. Także kiedyś myślałam, że pszczoły zimową porą śpią:) Odkąd hoduję murarki wiele czytam o różnych gatunkach pszczół.
    Podziwiam Twoje piekne ule sa bardzo kolorowe. Myslę, że Twoje pszczoły są z tych domków zadowolone:) W mojej wsi są dwie pasieki. Sąsiad wywozi swoje pszczoły na różne pola i dzięki temu ma ciekawe odmiany miodu. Bardzo lubię gryczany, ma ostry smak, pyszny. Zresztą wszystkie są pyszne:)
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń