niedziela, 29 stycznia 2017

Czego pragną pszczoły?

Czego pragną pszczoły? Odpowiedź jest prosta: nektaru, pyłku a także czystej wody.
Piszę dziś do wszystkich miłośników ogrodów. Tych ogromnych ogrodów z mnóstwem roślin, równo przyciętymi trawnikami i piękną ogrodową architekturą ,a także do posiadaczy maleńkich przydomowych ogródków. Nasze ogrody są nie tylko wypoczynkiem dla nas ludzi lecz także domem wielu maleńkich stworzeń. Nasze ogrody mogą też być stołówką dla owadów zapylających takich jak pszczoły miodne ,pszczoły murarki czy kochane trzmiele. Napotkałem w sieci taką o to grafikę, co prawda nie w naszym ojczystym języku ale myślę ,że z odczytaniem nie powinno być problemu (wystarczy google translator:-). Jeśli ktoś pragnie pomóc pszczołom to wiosna ,która mam nadzieję nadejdzie szybko jest wspaniałym czasem aby to uczynić. Jest to krótka lista roślin , za które moje kochane podopieczne będą bardzo wdzięczne. One głosu nie mają dlatego ośmielę się powiedzieć w ich imieniu DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM OGRODNIKOM. 
P.S. Jeszcze jedna prośba do wszystkich ogrodników (amatorów jak i zawodowców). Jak zobaczycie ,że wasze rośliny chorują i niestety będą wymagały oprysków jakąś chemią to bardzo proszę w imieniu ZAPYLACZY róbcie to po ustaniu lotów ,najlepiej po zmroku. Jest szansa ,że im to nie zaszkodzi i następnego dnia znów będą brzęczeć w ogródku.
Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za odwiedzenie mojego bloga.


2 komentarze:

 1. Ja nie robię chemicznych oprysków w ogrodzie. W ubiegłym sezonie pryskałam wywarem z łusek cebuli:) Mam ogród 19 lat i nigdy nie używałam chemii. Trudno, jeżeli agrest ma mączniaka, wykopuję i palę. Nie mogę powiedzieć, że mam zdrowe drzewa i krzewy. Ale moje myślenie sprowadza się do żywych istot zamieszkujących mój teren. Wszystkim chemia szkodzi, mnie także.
  Rośliny, które pokazałeś na zdjęciu rosną w moim ogrodzie:)Lubię patrzeć jak w kwiatach uwijają się trzmiele.
  Pozdrowienia zostawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspaniałe podejście do ogrodu :)Rośliny nie zawsze muszą być najzdrowsze.Parę mszyc nie pochłonie wszystkich krzewów ,a za to biedronki będą szczęśliwe :) Ogród to nie tylko równiutki rząd iglaków ,ale to cały ekosystem. Jeśli jest dobrze zaplanowany z wieloma chorobami potrafi sobie sam poradzić . Mam np. jeża ,który oczyścił ogród ze ślimaków.:)
   Dziękuję za komentarz i jeszcze raz gratuluję podejścia do ogrodnictwa. :)

   Usuń